Pandurii Târgu Jiu a înregistrat al cincilea eșec al sezonului, sâmbătă, la prânz, pe teren propriu, în fața grupării UTA Arad, scor 2-5!

Arădenii, care au bifat, în același timp, al cincilea succes al sezonului, în șapte partide disputate, au urcat pe locul 3 în clasament, cu 16 puncte. De cealaltă parte, gorjenii sunt penultimii, cu 5 puncte în 8 partide și cea mai slabă apărare a diviziei, cu 15 goluri încasate.

Astăzi, pe terenul sintetic de lângă stadionul din Târgu Jiu, prima parte a meciului a fost rezolvată de o ”dublă” a lui Alexandru Ioniță, în câteva zeci de secunde (minutele 15 și 17).

Patrick Popescu a reaprins speranțele puținilor spectatori de la Târgu Jiu, în startul reprizei secunde, însă Ciprian Rus a marcat apoi rapid două goluri pentru arădeni, în minutele 53 și 57.

Gabriel Oiță a marcat apoi pentru 2-4, în minutul 68, înainte ca UTA să stabilească scorul final prin Valentin Buhăcianu.

Pentru Pandurii urmează un duel de foc, săptămâna viitoare, la Călărași, cu Dunărea.