Pandurii Târgu Jiu a suferit prima înfrângere pe teren propriu în acest sezon al ligii secunde: 1-2 cu UTA, după un meci în care a condus.

UTA a încercat să spele rușinea celor trei înfrângeri consecutive, pe care le avea în spate, încă din debutul meciului de la Târgu Jiu, însă n-a reușit mare lucru la poarta Pandurilor.

La mijlocul primei reprize, gorjenii au primit un penalty dubios. El Hasni, unul dintre fundașii arădenilor, împins evident de Nsiah, a comis henț în careu. Arbitrul a decis să ignore infracțiunea atacantului de la Pandurii și să dicteze lovitură de pedeapsă, cu toate că apărătorul gorjean s-a și accidentat în urma căzăturii.

Tudoran a ratat, însă, de la punctul cu var, șutul său fiind respins de portarul Bodea. Și omul din poarta Pandurilor a avut, câteva minute mai târziu, o intervenție splendidă, parând un lob frumos al lui Vădrariu.

Pandurii a fost echipa mai activă, însă echilibrul s-a menținut până la pauză. Au fost multe durități, iar arbitrul Denis Haidiner a scăpat în multe momente jocul din mână. Nici asistenții nu s-au descurcat prea bine, oprind eronat multe faze de atac.

Pârvulescu a ajuns la 8 goluri

”Alb-albaștrii” au deschis scorul în minutul 55, când golgheterul și căpitanul Pârvulescu i-a suflat mingea unui adversar și a înscris cu un șut perfect plasat, la colțul lung. A fost al optulea gol marcat de tânărul atacant în acest sezon.

Sub privirile a peste o mie de spectatori gălăgioși, Pandurii a închis jocul în ultima jumătate de oră, acceptând dominarea oaspeților. UTA a irosit o ocazie de aur în minutul 72, când fundașul Copaci s-a trezit cu mingea în bocanc, singur, în fața porții, însă a tras pe lângă.

Apărarea Pandurilor a dat rateuri pe final

Egalarea a venit, însă, doar un minut mai târziu, când Cotolan a scăpat o minge foarte ușoară, iar Cubleșan a înscris, simplu, cu capul.

UTA a dat lovitura în ultimul minut de joc, când Oprea a finalizat, tot printr-o lovitură de cap, o frumoasă combinație la o fază fixă, care a făcut șah-mat apărarea ”alb-albastră”.

Este prima înfrângere a gorjenilor pe teren propriu în acest sezon.

După 10 etape, Pandurii e pe locul 5, cu 18 de puncte, la trei lungimi distanță Academica Clinceni, ocupanta locului secund și viitoarea adversară din Liga 2. Meciul se joacă marți, pe terenul ilfovenilor.

Sâmbăta viitoare, la Târgu Jiu, vine liderul Sportul Snagov, care are un avans de cinci puncte, dar și un meci mai puțin disputat, față de gruparea gorjeană.

Articolul precedentUnde va fi amenajat primul refugiu montan de supraviețuire din Gorj