Pandurii Târgu Jiu a ajuns pe locul 3 în clasament în urma unei noi victorii entuziasmante, scor 5-2, pe teren propriu, cu Ripensia Timișoara, în etapa a 8-a din liga secundă.

Gorjenii, care au al doilea cel mai bun atac din liga secundă (la un gol de Academica Clinceni), sunt la doar 3 puncte de primul loc – ocupat de Sportul Snagov. După victoriile spectaculoase cu Farul Constanța (5-3) și Dacia Unirea Brăila (4-0) a venit rândul timișorenilor de la Ripensia să simtă forța ofensivă a formației din Târgu Jiu.

George Tudoran, ”dirijorul” de la mijlocul terenului a început festivalul de goluri cu o reușită de efect, în minutul 19. Ripensia a revenit în meci printr-un gol de generic marcat de Marian Anghelina, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

Atacantul francez Philippe Nsiah a arătat că nu degeaba este titular meci de meci în garnitura Pandurilor și a reușit o ”dublă”, iar Blejdea a înscris pentru 4-1 în minutul 67.

Câteva minute mai târziu, Ripensia a primit un penalty după un henț în careu făcut de Raicu, iar Călin Toma a redus din handicap. Ultimul cuvânt l-au avut, însă, tot oamenii lui Adrian Bogoi. Golgheterul Pârvulescu a semnat a șaptea reușită a sezonului în minutele de final ale partidei.

Pandurii, 14 goluri marcate în ultimele 3 etape

Ambele echipe au încheiat meciul în inferioritate numerică, Brânzan, de la Pandurii, și Toma, de la oaspeți, fiind eliminați după o încăierare generală la mijlocul terenului.

Echipa gorjeană, care are cea mai mică medie de vârstă din liga secundă, însă are un lot omogen, compus în mare parte din jucători promovați de la grupele de juniori, joacă un fotbal frumos, cursiv, ultra-ofensiv, iar la Târgu Jiu se vorbește deja despre o posibilă revenire pe prima șcenă a fotbalului românesc.

Este, însă, devreme, iar Pandurii Târgu Jiu nu are sprijinul financiar de care se bucură alte formații care și-au propus ca obiectiv promovarea.

Etapa viitoare, peste o sătpămână, ”alb-albaștrii” vor întâlni o altă echipă din Timișoara, pe ACS Poli, în deplasare.

Articolul precedentUn fost senator de Gorj va fi secretarul general al Guvernului Dăncilă