Echipa controlată de fiul lui Liviu Dragnea, Turris Oltul Turnu Măgurele, nou-promovată în Liga 2, s-a impus cu 2-0 în primul meci al noului sezon, în fața grupării Pandurii Târgu Jiu.

Echipa gorjeană, aflată în continuare într-o situație financiară precară, a rezistat doar o repriză la Turnu Măgurele, însă un cartonaș roșu, primit în minutul 37, a compromis șansele Pandurilor de a obține ceva din acest prim duel.

Teleormănenii au în lot mai mulți jucători care au jucat în Liga 1, în timp ce Pandurii a aliniat o echipă tânără, fără prea multă experiență în fotbalul profesionist, toate piesele de bază din sezonul trecut părăsind echipa în această vară.

Turris a marcat ambele goluri ale partidei în debutul reprizei secunde, în minutele 48, respectiv 52.

Pentru oamenii lui Adrian Bogoi urmează primul meci ”acasă”, care se va disputa tot pe terenul sintetic, stadionul nefiind încă gata, împotriva grupării Politehnica Timișoara, în 10 august.