Campioana Farul a învins Universitatea Craiova cu 2-0 (2-0), pe teren propriu, în etapa a 7-a a Superligii. Louis Munteanu a marcat cele două goluri ale victoriei Farului în fața Universității Craiova.

Inițial, Farul a cerut amânarea meciului, pentru a putea pregăti mai bine returul de joi, din play-off-ul Conference League, cu echipa finlandeză HJK Helsinki. În tur, echipa manageriată de Gheorghe Hagi s-a impus cu 2-1.

Nu am dorit amânarea meciului cu Farul pentru că ar fi însemnat că noi să facem o pauză prea mare, de câteva săptămâni, şi apoi să jucăm din 3 în 3 zile”, argumenta Mihai Rotatu, finanțatorul Universității Craiova.

Iar Farul a dat răspunsul pe teren. Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 17, cu o reluare simplă din 6 metri, și a majorat diferența în minutul 35, executând aproape de vinclu o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

A fost prima victorie a Farului în campionat după 3 eșecuri, succes care îăi permite să urce pe locul 7. De partea cealaltă, Universitatea Craiova rămâne pe 2, cu 14p, unul mai puțin decât FCSB, dar cu două meciuri în plus.

Articolul precedentGabriela Firea, exclusiv la Culisele Statului Paralel – Dezvăluri despre azilele groazei: „Regret că nu m-am dus personal să verific”