Pierderi uriașe pentru Complexul Energetic Oltenia: 200 de milioane de euro!

ceo
Cu toate că produce energie pentru aproape jumătate din România, Complexul Energetic Oltenia pierde sume uriașe de bani.
Complexul Energetic Oltenia estimează pierderi la sfârșitul anului de 975 de milioane de lei, aproximativ 200 de milioane de euro, potrivit bugetului rectificat al companiei.Potrivit CEO, pierderile sunt datorate de costurile mari ale companiei cu certificatele de carbon, al căror preț a explodat în ultimii ani. Chiar și așa, pierderile pe care le înregistrează cel mai important producător de energie din Oltenia sunt nejustificat de mari.Hotărârea privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli rectificat pe anul 2018 pentru Societatea Complexul Energetic Oltenia S.A, aflată sub autoritatea Ministerului Energiei, a fost adoptată pe 24 octombrie.
Citește și:
- 11:50 - Marile bănci reacționează după amenda uriașă aplicată de Consiliul Concurenței pentru manipularea ROBOR
- 11:47 - Marile magazine din Bulgaria reduc prețurile alimentelor: coșul de bază, mai ieftin cu 15%
- 08:53 - Analiză Daniel Udrescu: Când partida simplă transformă o pierdere fiscală într-un profit artificial
- 20:54 - Bătaie de joc pe bani publici. S-au pompat 12 miliarde de lei, dar hidrocentrala de la Răstolnița nu funcționează - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News













