Pandurii Târgu Jiu a suferit a treia înfrângere consecutivă în liga secundă: 1-2 cu Metaloglobus București.

Gorjenii au adunat doar trei puncte în ultimele șase etape și se afundă în mijlocul clasamentului.

Cu toate că se așteptau la un meci bun azi, oamenii lui Adrian Bogoi s-au văzut conduși rapid de Metaloglobus. Veteranul Ovidiu Herea – cel mai bun om de pe teren – a pasat decisiv la primul gol, marcat în minutul 15 de Ștefan Niculae.

Același Niculae avea să obțină un penalty patru minute mai târziu, după o intervenție neinspirată a debutantului din apărarea Pandurilor, Miloș Draca. Ovidiu Herea a înscris de la punctul cu var.

Gorjenii au pus mare presiune pe adversari, mai ales în partea secundă, iar după o oră de joc au reintrat în meci. Milenko Skoric, revenit după o accidentare, a înscris după un corner bătut de George Tudoran.

Cu toate că au atacat până spre final, ”alb-albaștrii” nu au mai găsit drumul spre gol și au pierdut din nou pe teren propriu.

După 15 meciuri, Pandurii este pe locul 9 în ierarhia ligii secunde, cu 21 de puncte.

Pentru oamenii lui Adrian Bogoi urmează o deplasare grea, la Târgoviște, cu liderul Chindia.