Complexul Energetic Oltenia pierde 10 euro în fiecare secundă

ceo
Situația financiară a celui mai mare angajator din Gorj, Complexul Energetic Oltenia, continuă să se deterioreze.
Dacă anul trecut, compania a înregistrat pierderi de peste 1,1 miliarde de lei, în primele cinci luni ale lui 2019, CEO are un deficit de 600 de milioane de lei. Astfel, cu fiecare secundă care trece, gigantul energetic pierde peste 46 de lei, aproximativ 10 euro.Principalul motiv din spatele acestor cifre financiare dezastruoase îl reprezintă creșterea vertiginoasă a prețurilor pentru certificatele de dioxid de carbon.Anul trecut, prețul acestora a ajuns aproape de jumătate din cifra de afaceri a companiei de stat. CEO are 13.000 de angajați, iar viitorul acestora este tot mai nesigur.Potrivit unui raport realizat de un auditor independent, activitatea CEO este în pericol.”Indicatorii financiari asumați prin contracte de credit banca nu sunt îndepliniți. Există un risc ridicat privind posibilitățile societății de a-și onora obligațiile pe termen scurt”, se precizează în document.
Citește și:
- 11:50 - Marile bănci reacționează după amenda uriașă aplicată de Consiliul Concurenței pentru manipularea ROBOR
- 11:47 - Marile magazine din Bulgaria reduc prețurile alimentelor: coșul de bază, mai ieftin cu 15%
- 08:53 - Analiză Daniel Udrescu: Când partida simplă transformă o pierdere fiscală într-un profit artificial
- 20:54 - Bătaie de joc pe bani publici. S-au pompat 12 miliarde de lei, dar hidrocentrala de la Răstolnița nu funcționează - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News













