Anunț rar al Guvernului Japoniei după cutremurul de 7,5: populația, avertizată de autorități. MAE român emite alertă de călătorie

Anunț rar al Guvernului Japoniei după cutremurul de 7,5: populația, avertizată de autorități. MAE român emite alertă de călătorie
Anunț rar al Guvernului Japoniei după cutremurul de 7,5
Guvernul Japoniei a emis un anunț considerat rar, avertizând populația după cutremurul puternic de magnitudine 7,5 care a lovit țara. Și Ministerul Afacerilor Externe de la București a transmis un avertisment de călătorie pentru românii aflați sau care urmează să ajungă în Japonia.
Seismul s-a produs la ora locală 23:15, la o adâncime de aproximativ 50 de kilometri, și a provocat rănirea a câtorva zeci de persoane. Cele mai multe au fost lovite de obiecte căzute în locuințe sau în magazine, în urma zguduiturilor puternice.
Cutremurul a provocat surpări pe mai multe șosele, iar traficul feroviar a fost afectat, unele trenuri fiind suspendate. Mii de locuințe au rămas fără energie electrică.
Autoritățile nipone au emis și o alertă de tsunami și au dispus evacuări preventive în mai multe localități, pentru a limita riscurile în cazul unor replici puternice.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:45 - Premieră în România! STS lansează aplicația care permite apeluri video la 112 pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire
- 13:06 - Transfăgărășanul, pregătit pentru redeschiderea circulației / VIDEO
- 09:26 - Cerul se dezlănțuie în următoarele ore. Cod galben de averse torențiale și vijelii emis de ANM. Ce zone sunt vizate
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News












