Un gigant german vrea să dea afară 1500 de români

Un gigant german vrea să dea afară 1500 de români
Una dintre cele mai mari companii din România își închide afacerile din cauza austerității lui Bolojan
O companie germană uriașă, cu 7 fabrici, vrea desființarea a circa 1500 de locuri de muncă.
Așadar, 1500 de oameni vor rămâne șomeri, potrivit datelor. Planul de reducere a personalului a fost confirmat ieri de o sursă din cadrul consiliului de întreprindere. Această companie se alătură altora care au anunțat că își vor închide afacerile din România din cauza taxelor și impozitelor uriașe aplicate prin primele două măsuri de austeritate semnate de Ilie Bolojan.
Producătorul german de anvelope și componente auto Continental AG analizează posibilitatea eliminării a aproximativ 1.500 de posturi suplimentare în cadrul diviziei ContiTech, specializată în produse din cauciuc și materiale plastice. Compania deține și o unitate ContiTech în Timișoara..
Planul de reducere a personalului a fost confirmat luni de o sursă din consiliul de întreprindere, în contextul pregătirilor pentru vânzarea diviziei ContiTech, pas care face parte dintr-un amplu proces de restructurare a grupului german, conform Reuters.
Anterior, Continental anunțase intenția de a realiza economii anuale de aproximativ 150 de milioane de euro începând cu 2028, ca parte a planului de vânzare a diviziei ContiTech în cursul anului viitor. Scopul este ca grupul să se concentreze exclusiv pe activitatea principală – producția de anvelope.
„Măsurile anterioare nu mai sunt suficiente”, a transmis compania.
În luna ianuarie, Continental a anunțat închiderea a patru fabrici și restructurarea altor două, măsură care a vizat 580 de posturi din cadrul ContiTech.
În total, grupul și-a propus reducerea a aproximativ 10.000 de locuri de muncă la nivel global, în urma măsurilor de reorganizare care au inclus și separarea de divizia de piese auto, acum listată sub numele Aumovio, la începutul acestui an.
Compania a precizat că măsurile suplimentare vizând ContiTech, concentrate în principal asupra pozițiilor administrative, au fost luate ca reacție la schimbările de piață și vizează creșterea competitivității.
Într-un comunicat comun, sindicatul IGBCE și consiliul de întreprindere al companiei au criticat planul, descriindu-l drept „o nouă încălcare a încrederii” în cadrul procesului de restructurare.
Continental rămâne unul dintre cei mai mari angajatori privați din România, cu aproximativ 20.000 de angajați. Dintre aceștia, circa 13.000 lucrează sub brandul Aumovio în unitățile din Brașov, Iași, Sibiu și Timișoara, restul activând în celelalte divizii ale grupului, inclusiv ContiTech.
Reprezentanții Continental România au reamintit că fabrica din Timișoara, inaugurată în 2002 în Parcul Industrial Freidorf, produce curele de transmisie și distribuție, precum și conducte pentru sistemele de aer condiționat, servodirecție și control al șasiului.
Citește și:
- 18:28 - Tânăr din Bacău, arestat după ce și-a înjunghiat fosta iubită și un prieten din gelozie
- 17:57 - Agent de la frontieră, acuzat de trafic de persoane: anchetă pentru proxenetism și exploatarea unor tinere în străinătate
- 17:30 - Zelenski respinge acuzațiile Moscovei despre arme nucleare: „Este doar o diversiune când Rusia pierde pe front”
- 16:53 - Apel la 112, intervenție rapidă și un șofer periculos scos din trafic pe DN1B. Poliția laudă vigilența unui participant la trafic
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News











