Advertising
Mineri din Gorj, greva foamei în faţa Guvernului
12 apr. 2021, 09:44

Mineri din Gorj, greva foamei în faţa Guvernului
Articol scris de Scris de Ionut Jifcu
Timp de nouă zile, aceștia au fost prezenți în Piața Prefecturii din Târgu Jiu
Nicu Bunoaica, președintele Sindicatului Solidaritatea 2013, din Cariera minieră Lupoaia și alți câțiva colegi din minerit au intrat în greva foamei, luni dimineață, la București, principalul obiectiv al acțiunii lor fiind reducerea vârstei de pensionare în cadrul Complexului Energetic Oltenia.
Timp de nouă zile, aceștia au fost prezenți în Piața Prefecturii din Târgu Jiu, luând decizia ca de azi să intre în greva foamei în fața Guvernului României.
Angajații Complexului Energetic Oltenia cer reducerea vârstei de pensionare, majorări salariale, protecție socială pentru angajații companiei care nu sunt pensionabili.
În paralel, protestele vor continua și la Târgu-Jiu, după cum a anunțat la finalul săptămânii trecute, Manu Tomescu, vicepreședintele Sindicatului Energia Rovinari.
Sursa: Realitatea de Gorj
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
- 11:04 - Ploi torențiale și vijelii în mai multe județe
- 10:24 - Statul le-a cerut banii pe alocație înapoi, după ce le-a murit copilul!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News














