Actualitate· 2 min citire

CUM SĂ NE FERIM DE VREMEA GEROASĂ?

CUM SĂ NE FERIM DE VREMEA GEROASĂ?

CUM SĂ NE FERIM DE VREMEA GEROASĂ?

Realitatea de Gorj
Scris de Realitatea de Gorj Publicat: 15 ian. 2025, 12:58

Mişcaţi-vă pentru a vă păstra căldura corporală

Ținând cont că în ultimele zile vremea a devenit geroasă, mai ales dimineața, cu minime de sub -18 grade Celsius în țară, reprezentanții IGSU au câteva recomandări și ne explică ce trebuie să facem când este foarte frig afară.

– Verificaţi sobele, centralele termice şi coşurile de evacuare a fumului şi gazelor fierbinţi, pentru a preveni eventualele incidente cauzate de defecţiuni tehnice şi evitarea inhalării de fum şi gaze toxice;

– Utilizaţi mijloacele de încălzire fără defecţiuni sau improvizaţii pentru încălzirea locuinţelor;

– Nu suprasolicitaţi instalaţia electrică din locuinţa dumneavoastră sau de la locul de muncă;

– Economisiţi combustibilul pentru încălzit, dacă este necesar, menţinând temperatura mai redusă decât în mod normal; închideţi temporar alimentarea cu căldură în anumite camere din locuinţa dumneavoastră;

– Amplasaţi mijloacele de încălzire departe de materialele combustibile;

– Fiţi atenţi la ţurţurii formaţi deasupra trotuarelor pietonale;

– Dacă vă deplasaţi cu autoturismul propriu, asiguraţi-vă că aveţi cu dumneavoastră pături, băuturi fierbinţi, pentru situaţiile în care dumneavoastră ori altă persoană se aflată în dificultate;

– Mâncaţi regulat şi consumaţi lichide, evitând excesul de cofeină ori alcool;

– Evitaţi, pe cât posibil, extenuarea; efortul fizic în condiţii de frig vă poate cauza grave probleme de sănătate;

– Mişcaţi-vă pentru a vă păstra căldura corporală;

– Căutaţi în apropiere clădiri în care vă puteţi adăposti;

– Protejaţi de ger persoanele în vârstă, copiii, femeile gravide şi pe cei cu probleme de sănătate din anturajul dumneavoastră;

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate