Bani europeni pentru ”biserica cu draci” din Gorj

biserica
Autoritățile locale din Drăguțești sunt hotărâte să pună în valoare potențialul turistic al bisericii din comună, care are pictați diavoli pe pereți.
”Noi avem ce să arătăm oamenilor. Avem comuna încărcată de istorie. Avem «Drumul dacilor», la Drăguţeşti, lângă Jiu. Acolo s-au purtat războaie. Avem monumente vechi de peste 400 de ani”, a declarat, pentru ”Pandurul”, primarul Ion Popescu.Tot la Drăguțești, în cătunul Văleni, se află și ”biserica cu draci”, un loc de cult unic în România.”Vreau să restaurez biserica de la Văleni cu fonduri europene. Este o poveste, când omul greşeşte faţă de comunitatea lui, cum ajunge în iad. Arată toată povestea unui om care a greşit şi lucrurile acestea trebuie arătate şi copiilor”, a mai declarat edilul din Drăguțești, care nu a precizat, însă, și când se va apuca de lucru.
Citește și:
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News










