”Pandurii” au condus cu 2-0 la pauză în meciul la Arad, însă puteau să se întoarcă învinși la Târgu Jiu. Eroul meciului a fost Gabriel Dodoi, care a reușit să egaleze pe final.

Gorjenii, care veneau după o remiză ghinionistă cu ACS Poli Timișoara, la sfâșitul săptămânii trecute, scor 1-1, au început perfect meciul de la Arad, cu UTA.

Blejdea, unul dintre cei mai în formă ”panduri” a creat primul gol, centrând înșelător în careul gazdelor, iar Popescu, pe fază, a împins mingea în poartă, după 7 minute de joc. ”Alb-albaștrii” puteau să își dubleze imediat avantajul, însă, tot după o pasă excelentă a lui Blejdea, Dodoi n-a reușit să îl învingă pe portarul arădean Șeroni.

În minutul 25, a fost rândul lui Blejdea să fie găsit excelent în careu de Brînzan, iar tânărul atacant al gorjenilor nu a greșit, trimițând mingea în poartă cu mult calm. La 2-0, Pandurii s-au crezut cu sacii în căruță, însă, în schimb, au reușit să confirme doar celebra zicală a ”celui mai periculos scor”.

În doar un sfert de oră, în partea secundă, UTA a reușit să întoarcă scorul. Mai întâi, Popa a redus din handicap în minutul 57, iar doar două minute mai târziu s-a făcut 2-2, după golul lui Ciucur. Lovitura decisivă a dat-o Rus, cu un șut puternic, din fața porții.

Golul marcat de Dodoi, dintr-o pasă a aceluiași Blejdea, când mai erau mai puțin de zece minute până la final, ar putea cântări enorm în lupta pentru menținerea în Liga 2.

Pandurii sunt pe locul 10, la doar 4 puncte de Daco-Getica București, care ocupă ultima poziție retrogradabilă, a 16-a, cu 9 partide rămase de jucat. Pentru elevii lui Adrian Bogoi urmează un meci extrem de greu. La finalul săptămânii, pe sinteticul de la Târgu Jiu vine liderul: Academica Clinceni.

Articolul precedentDoi argeșeni, prinși când au încercat să fure un ciocan rotopercutor de la Târgu Jiu