După patru înfrângeri la rând, Pandurii Târgu Jiu s-a impus azi, pe teren propriu, în fața grupării Energeticianul, cu 2-0, după un meci echilibrat.

Prima repriză de pe terenul sintetic din Târgu Jiu a fost dominată de Pandurii. Oamenii lui Bogoi au pus presiune constantă pe adversari și chiar au reușit să marcheze în minutul 45, prin Nsiah. Arbitrul, care validase golul, s-a răzgândit după ce oaspeții au reclamat faptul că mingea a fost atinsă, înainte să intre în poartă, de Tudoran, aflat în ofsaid.

După câteva ratări ale oaspeților, Pandurii a deschis scorul după o fază fixă. Ciobanu a marcat cu capul în minutul 61 și a deschis calea către obținerea celor trei puncte de către ”alb-albaștrii”.

Oaspeții au nimerit de două ori barele porții gorjene, însă de marcat au marcat tot Pandurii, prin golgheterul Pârvulescu, când mai erau cinci minute din timpul regulamentar.

Gorjenii i-au depășit pe ”energeticieni” în ierarhia ligii secunde, urcând pe locul 8, cu 24 de puncte. Pe locul 7 se află FC Argeș Pitești, care are cu opt puncte mai mult și un meci mai puțin disputat. Tot opt puncte îi despart pe ”panduri” de ultimul loc retrogradabil, ocupat, după 17 etape, de Farul Constanța.

Tot azi, liderul Chindia Târgoviște a pierdut primele puncte, după 9 victorii consecutive, încheind fără goluri meciul de la București, cu Metaloglobus, iar Dacia Unirea Brăila a obținut primul succes al sezonului: 2-1 cu Daco-Getica.

Următorul meci al Pandurilor va fi la Timișoara, cu Politehnica.