ZECI DE CAZURI MEDICALE VOR PRIMI FINANȚARE PENTRU TRATAMENT ÎN STRĂINĂTATE

ZECI DE CAZURI MEDICALE VOR PRIMI FINANȚARE PENTRU TRATAMENT ÎN STRĂINĂTATE
Există 43 de dosare aflate pe lista de așteptare în programul de tratamente în străinătate
Ministrul Sănătății a anunțat, marți seară, că cele 43 de dosare aflate pe lista de așteptare în programul de tratamente în străinătate vor primi finanțare.
Potrivit lui Alexandru Rogobete, beneficiari sunt 30 de adulți și 13 copii, cu vârste de la 1 an și 8 luni până la 74 de ani.
Cele mai multe solicitări de tratament în străinătate sunt pentru afecțiuni oncologice, dar și pentru boli rare, afecțiuni genetice sau transplanturi.
"În urma unor discuții corecte și transparente cu ministrul finanțelor – căruia îi mulțumesc pentru promptitudine – joi, Ministerul Sănătății va primi suplimentar 20 de milioane de lei pentru acoperirea acestor costuri", a precizat Alexandru Rogobete pe Facebook.
"Asta înseamnă șansa la viață, continuitate în tratamente și speranță pentru fiecare pacient și familie aflată în dificultate. Încrederea ne face bine. O echipă unită salvează vieți!", a adăugat el.
Citește și:
- 12:03 - Premierul Netanyahu, mesaj ferm după atacurile asupra Iranului: Acest regim terorist ucigaş nu trebuie să fie înarmat cu arme nucleare. Îi mulțumesc marelui nostru prieten, Donald Trump - VIDEO
- 10:38 - Reacție de la Cotroceni, după ce Israel și SUA au atacat Iranul. ”Sunt în contact permanent cu Ambasada noastră în Teheran”
- 10:36 - Proiectul pentru montarea de lifturi la blocurile de patru etaje dinainte de 1990 merge mai departe. Când va fi votat în Senat
- 10:35 - Ce mașini sunt cele mai „umblate” la kilometraj în România. Un studiu arată mărcile cele mai afectate
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News











