SPECTACOLUL "MADRIGAL LA RĂSĂRIT", ÎN ZI DE MARE PRAZNIC LA MALUL MĂRII

SPECTACOLUL "MADRIGAL LA RĂSĂRIT", ÎN ZI DE MARE PRAZNIC LA MALUL MĂRII
Peste 6.000 de oameni au mers să vadă răsăritul la malul mării
Cea mai frumoasă rugăciune de sărbătoarea Sfintei Marii a răsunat vineri dimineață, pe plaja din Constanța, prin muzica artiștilor Corului Madrigal.
La câteva minute după ora 6:00, peste 6.000 de oameni au mers să vadă răsăritul la malul mării, pe acordurile apreciatului ansamblu.
Într-un decor natural spectaculos, artiștii Corului Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” au dat tonul unei dimineți solemne și emoționante, relatează Radio România Constanța.
Evenimentul a dat startul festivităților dedicate Zilei Marinei.
Concertul „Madrigal la răsărit” de la Constanța, dirijat de Anna Ungureanu și creat după un concept semnat de Emil Pantelimon, a ajuns la cea de-a patra ediție, fiind inclus în cadrul SEAS – Stagiunea Estivală a Artelor Spectacolului ediția a IV-a, la invitația Teatrului de Stat Constanța.
Evenimentul a devenit deja o tradiție de Ziua Marinei Române și de Adormirea Maicii Domnului, adunând mulțimi entuziaste pe plajă pentru a întâmpina răsăritul cu muzica Madrigalului.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:51 - Carburanții intră din nou pe trend ascendent: urmează scumpiri rapide și posibile probleme de aprovizionare
- 10:23 - Kim Jong Un confirmă o politică extremă: soldații trimiși în Ucraina ar fi obligați să se sinucidă pentru a evita capturarea
- 10:09 - Regulă fără precedent în fotbal: cartonaș roșu pentru jucătorii care își acoperă gura în timpul conflictelor
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News














