Percheziții la firme suspectate că ar fi fraudat fonduri europene

Percheziții la firme suspectate că ar fi fraudat fonduri europene
Zeci de percheziții în cadrul mai multor firme din București și din țară
Marți dimineața autoritățile din România au efectuat zeci de percheziții în cadrul mai multor firme din București și din țară. Companiile sunt suspectate că ar fi fraudat fonduri europene.
Poliţiştii şi procurorii fac, marţi, 46 de percheziţii în municipiul Bucureşti şi mai multe judeţe, la persoane bănuite de constituirea unui grup infracţional organizat şi obţinerea ilegală de fonduri. Cei implicaţi ar fi obţinut ajutoare ilegale, prin intermediul a 23 de firme.
”În această dimineaţă, 24 octombrie, poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Neamţ, sub coordonarea unui procuror de caz de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Neamţ, pun în executare 46 de mandate de percheziţie domiciliară, în judeţele Bistriţa Năsăud, Bihor, Constanţa, Dolj, Hunedoara, Ilfov, Olt, Prahova, Sibiu, Timiş, Mureş, Giurgiu, Dâmboviţa şi în municipiul Bucureşti, la persoane bănuite de săvârşirea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat şi obţinerea ilegală de fonduri”, anunţă, marţi dimineaţă, IGPR.
Sursa citată a precizat că, începând cu luna ianuarie 2020, prin intermediul a 23 de societăţi comerciale, bănuiţii ar fi solicitat fonduri publice printr-un program, prezentând date şi documente false.
Prejudiciul cauzat este de 4.086.000 de lei.
Citește și:
- 23:01 - Călin Georgescu l‑a dat de gol pe fugarul Ghiță: „M‑am întâlnit cu el și cu alții pentru că știam că va transmite serviciilor”
- 22:48 - Televiziunea fugarului Ghiță lansează un atac la adresa lui Călin Georgescu, înainte ca acesta să vină la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 22:42 - Emisiune de colecție Culisele Statului Paralel. Călin Georgescu: „Pe mine mă puteți elimina, chiar și fizic, dar se vor naște milioane de lideri”
- 20:17 - Cristian Rizea, acuzații la adresa unui controversat om de afaceri din Constanța, după un incident petrecut la Monte Carlo
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News











