Nordul Gorjului, din nou sub Cod Portocaliu de ploi torențiale

vijelie
Meteorologii au emis, duminică, o nouă avertizare de cod portocaliu de ploi torențiale pentru zonele submontane ale Carpaților Meridionali, dar și pentru mai multe județe din sudul-vestul țării.
Astfel, în zonele de la poalele munților din Gorj, Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Buzău și Vrancea, dar și pe toată suprafața județelor Mehedinți, Dolj, Olt și Teleorman, va fi cod portocaliu de ploi abundente până luni, la orele prânzului.Sunt posibile ploi torențiale, cu cantități care pot depăși 50 de litri pe metru pătrat. Ploile vor fi însoțite și de alte fenomene, cum ar fi vânt puternic, vijelii, descărcări electrice și grindină.Potrivit meteorologilor, instabilitatea atmosferică se va menține accentuată până miercuri, 5 iunie, pe aproape tot teritoriul României.
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News










