Inconștiență maximă pe Transfăgărășan! Un grup de turiști și-a adus copiii pentru o ședință foto improvizată cu ursul

Inconștiență maximă pe Transfăgărășan! Un grup de turiști și-a adus copiii pentru o ședință foto improvizată cu ursul
Val de inconștiență în rândul unor turiști aflați cu familia la munte
Val de inconștiență în rândul unor turiști aflați cu familia la munte. Oamenii s-au avântat să facă poze unui urs și chiar și-au adus și copiii în aproprierea animalului sălbatic, fără să le pese de posibilele consecințe extrem de grave.
Mai mulți turiști s-au expus în mod voit pericolului, în weekend, pe Transfăgărășan, după ce au încercat să se apropie mult prea mult de un urs, pentru a-l fotografia şi pentru a-l hrăni. Aceștia și-au adus chiar și copiii aproape de animal pentru a face fotografii, după cum se poate vedea în imaginile publicate de BizBrașov.
La un moment dat, animalul a început să alerge înspre ei, iar oamenii au luat-o la fugă. Din fericire, ursul nu a fost interesat de posibila "pradă" și și-a văzut mai departe de drum.
Autoritățile au transmis, în repetate rânduri, turiştilor care întâlnesc în drumul lor un urs să nu hrănească şi să nu se apropie de el, pentru a nu înfuria animalul, care ar putea oricând să atace.
Citește și:
- 07:37 - Înregistrări explozive. Ucraina ar fi transportat bani prin România. Klaus Iohannis, acuzat că ar fi acoperit transporturile
- 07:23 - Studenții români au ieșit în stradă. Noul ministrul al Educației a coborât să îi întâmpine, dar promisiunile au fost puține
- 19:16 - Donald Trump anunță că trimite nave de război ca să deschidă Strâmtoarea Ormuz
- 14:17 - Petrolier grecesc, atacat de o dronă în Marea Neagră. La bord se afla și un marinar român
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News











