Drumul spre casa lui Brâncuși va fi asfaltat

Drumul spre casa lui Brâncuși va fi asfaltat
Primarul comunei gorjene Peștișani, de care ține și satul Hobița, unde s-a născut, în urmă cu 144 de ani, marele sculptor Constantin Brâncuși.
Primarul comunei gorjene Peștișani, de care ține și satul Hobița, unde s-a născut, în urmă cu 144 de ani, marele sculptor Constantin Brâncuși.
Edilul Cosmin Pigui spune că drumul spre Hobița va fi asfaltat în cel mult trei luni de zile, muncitorii așteptând să se încălzească vremea pentru a se apuca de lucru.
Porțiunea de drum spre casa unde s-a născut Brâncuși, din care au mai rămas doar câteva grinzi, va fi asfaltată în cadrul unui proiect privind asfaltarea a 15 kilometri de drumuri comunale.
Investiția este de aproape 13 milioane de lei.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










