Dispar gunoaiele din Poiana Narciselor

poiana narciselor
Poiana Narciselor din Târgu Jiu, monument al naturii, va fi igienizată, acțiunea de colectare a gunoaielor din zone urmând să aibă loc miercuri, 24 aprilie, de la ora 11:00.
Campania se numește ”Provocare la ecologizare”, iar printre organizatori sunt Serviciul pentru Gestionarea Deşeurilor Gorj şi studenţii de la Universitatea „Constantin Brâncuşi“ din Târgu Jiu.Poiana Narciselor prinde viață în fiecare primăvară, atrăgând numeroși vizitatori. Problema este că mulți dintre aceștia lasă în urma lor gunoaie și rup flori. Există cazuri în care plantele sunt smulse cu pământ cu tot, pentru a fi replantate în altă parte.Polițiștii locali patrulează zona doar când narcisele sunt în floare, însă mare parte din gunoaie sunt aruncate aici pe timpul verii, când zona se transformă în loc de picnic și grătar pentru mulți gorjeni.
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Gorj și pe Google News










