Formația Pandurii Târgu Jiu s-a cocoțat pe locul 5 în clasamentul ligii secunde, după o victorie splendidă cu Farul Constanța, scor 5-3, în etapa a șasea.

Pandurii Târgu Jiu a început în ofensivă partida, însă după golul anulat lui Nsiah pentru ofsaid, gorjenii s-au văzut conduși. Licu a pătruns frumos pe flancul stâng și l-a învins pe portarul Cotolan cu un șut splendid de la marginea careului.

Bucuria constănțenilor n-a ținut mult. În minutul 30, fundașul Ciobanu a egalat situația pe tabela de marcaj, scuturând plasa după ce a reluat abil centrarea perfectă a lui Tudoran. Cei o mie de spectatori s-au bucurat din nou doar câteva clipe mai târziu, când același Tudoran a marcat din lovitură de la 11 metri.

La pauză s-a intrat, însă, la egalitate. Fotescu a profitat de poziționarea defectuoasă a fundașului Ciobanu și l-a învins sec pe Cotolan.

Pandurii a început ca din pușcă repriza secundă. Tudoran, din nou cel mai bun jucător al meciului, l-a găsit excelent pe Pârvulescu în fața porții, iar atacantul a punctat calm pentru 3-2.

Festivalul golurilor a continuat cu un autogol, marcat de Konate, după o pătrundere a lui Fotescu. Și de această dată, bucuria constănțenilor a fost de scurtă durată, Pârvulescu finalizând un frumos contraatac în minutul 67.

În minutul 83, oaspeții au primit o lovitură de pedeapsă, însă Licu a tras pe lângă poartă, iar cele trei puncte au rămas la Târgu Jiu. Mai mult, la ultima fază a meciului, Blejdea a marcat al cincilea gol al Pandurilor.

După această victorie, a treia a sezonului pentru gorjeni, Pandurii ocupă locul 5 în clasament, cu 11 puncte. Lider este Academica Clinceni, cu 15 puncte.

Pentru oamenii lui Adrian Bogoi urmează meciul din Cupa României, cu CS Mioveni, miercuri, pe teren propriu, urmând ca la finalul săptămânii ”alb-albaștrii” să meargă la Brăila, pentru duelul din etaopa a 7-a din Liga 2.

Pandurii Târgu Jiu – Farul Constanța 5-3

Au marcat: Ciobanu (30), Tudoran (34 – pen.), Pârvulescu (46, 67), Blejdea (90+4) / Licu (21), Fotescu (38), Konate (63 – aut.)

Pandurii: Mih. Cotolan – Rob. Gheorghe, D. Ciobanu, Konate, Al. Vasilescu – Brînzan (cpt.), Cenaj, Vodă – Tudoran, Nsiah (Blejdea – 75), D. Pîrvulescu. Antrenor: Adrian Bogoi

Farul: Stavrev – Iani, Roumadi, K. Twumasi, Zamfir – Doumbia, Diakite (Fotescu – 37), Tudorică – Al. Grigoraş (cpt.), Jallow, Licu. Antrenor: Ion Barbu

Articolul precedentÎncepe școala: ”Față de anul trecut, lucrurile stau mai bine”