Pandurii Târgu Jiu a suferit cea mai drastică înfrângere a sezonului în fața Universității Cluj, pe teren propriu. Ardelenii s-au impus cu 5-1 și se mențin în cursa pentru promovare.

Gorjenii, în schimb, se afundă și mai mult la mijlocul clasamentului din liga secundă.

Oaspeții au deschis scorul după o jumătate de oră, prin Ene. Pandurii, care nu pierduseră în precedentele două partide, și-au luat adio de la victorie înainte de pauză, când Goga a dublat avantajul oaspeților.

Pandurii n-au reușit mare brânză nici după pauză, iar ”șepcile roșii” s-au desprins la 3-0, prin Gavra. Golgheterul Pârvulescu a marcat din nou pentru gorjeni, în minutul 79, însă finalul a fost groaznic pentru Pandurii.

Universitatea Cluj a mai înscris de două ori și s-a instalat pe locul 6 în clasament, la doar câteva puncte în urma liderului Sportul Snagov.

Pandurii încheie turul de campionat pe locul 10, la mijlocul clasamentului. Oamenii lui Bogoi sunt la doar șase puncte distanță de zona retrogradării.

Pentru Pandurii urmează un nou meci acasa, de 1 decembrie, cu Aerostar.