Pandurii Târgu Jiu a cedat cu 0-2 partida jucată pe teren propriu în fața liderului Academica Clinceni, în etapa a 30-a a Ligii 2.

Ilfovenii, care sunt într-o formă extraordinară, reușind 9 victorii și o remiză în ultimele zece partide, golaveraj 24-3, nu au călcat strâmb pe terenul sintetic și umed de la Târgu Jiu.

Au marcat câte un gol în fiecare repriză și își continuă marșul către o promovare istorică în Liga 1.

Robert Ion a deschis scorul la mijlocul primei reprize, iar Vasile Olariu, cu ajutorul unei devieri a gorjeanului Robert Bratu, a stabilit scorul final, la câteva minute după pauză.

Pe o ploaie măruntă, Pandurii au irosit câteva șanse de a înscrie, însă n-au avut nici noroc, nici inspirație în fața porții. Gorjenii se mențin la patru puncte peste zona retrogradării, în ciuda eșecului de azi, cu opt meciuri rămase de jucat în acest sezon.

Pentru gorjeni urmează o deplasare grea, sâmbăta viitoare, împotriva Sportului Snagov, o altă echipă care se luptă pentru promovare.

Articolul precedentUn pod prea deteriorat. Cărbunele de la Motru ar putea fi transportat pe șosea
Articolul următorDe ce nu reușește Gorjul să atragă turiști străini?