Elevii care au fost premiați la concursurile de învățătură vor fi recompensați de Primărie cu sume de bani cuprinse între 6.000 și 10.000 de lei.

Olimpicii din Târgu Jiu premiați în acest an la concursurile naționale vor trebui să aducă mai multe documente la primărie, care, la rândul său, le va vira banii în conturi.

Primarul Marcel Romanescu a anunțat că a alocat 300.000 de lei din bugetul local pentru premierea copiilor cu rezultate deosebite la învățătură, dar și la competițiile sportive naționale și internaționale.

”Cei care au ocupat locul I vor primii 10 mii de lei, locul II, 8 mii de lei, iar locul III, 6 mii de lei. Încercăm să-i stimulăm pe toţi elevii care participă la olimpiade să se claseze pe primele locuri”, a spus edilul din Târgu Jiu.

19 elevi vor beneficia de premiile acordate de Primăria Târgu Jiu:

Elevii premiați sunt:

  • Popescu Ioan, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – medalia de argint la Balcaniada de Informatică 2018
  • Ularu Mădălina Elena, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru – premiul II la Olimpiada Națională de Discipline Tehnice
  • Pora Gheorghe, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tehnice
  • Mitrescu Petre Adrian, Liceul Energetic Târgu Jiu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tehnice
  • Cioplean Marian Ionuț, Colegiul Economic Virgil Madgearu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tenice
  • Abrudan E. Maria Alessandra, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I faza națională a Olimpiadei la Geografie
  • Albăstroiu Dragoș, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul II la faza națională a Olimpiadei la Informatică
  • Roșca Alecsis Dumitru, Școala Gimnazială Alexandru Ștefulescu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Istorie
  • Moța Theona Maria, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Istorie
  • Dragotă Diana Andreea, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Limba Germană
  • Măgureanu Stoenescu Andreea, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Limba Germană
  • Cosma Iulia Miruna, Colegiul Național Spiru Haret – premiul II la faza națională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română
  • Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română
  • Cosma Iulia Miruna, Colegiul Național Spiru Haret – premiul II la faza internațională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română
  • Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza internațională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română
  • Dochiu Săndica, Liceul de Muzică și Arte Plastice Constantin Brăiloiu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Muzică
  • Neagoe Emilian, Liceul de Muzică și Arte Plastice Constantin Brăiloiu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Muzică
  • Burci Daniela, Colegiul Național Spiru Haret – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Pedagogie
  • Popescu Letiția, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Pedagogie
  • Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Religie
  • Gruia I. Alexandra Maria, Liceul cu Program Sportiv – premiul II la faza națională a Olimpiadei de Educație Fizică și Sport

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here