Nou-promovata Gilortul Târgu Cărbunești, singura reprezentantă a fotbalului gorjean în Liga 3, a fost învinsă clar de CSO Filiași, pe teren propriu, cu scorul de 3-1.

Doljenii au deschis scorul prin Ghighilicea, în minutul 20, însă Meliță a egalat chiar înainte de pauză, ridicând speranțele formației din Târgu Cărbunești pentru un rezultat bun.

După pauză, oaspeții s-au desprins, însă, pe tabela de marcaj, prin același Ghighilicea, în minutul 68, în timp ce Crețu a stabilit scorul final, în minutul 83.

A fost un meci încins, cu trei eliminați: Cîrstoiu, de la gazde, respectiv Baciu și Ungur, de la CSO Filiași.

Pentru Gilortul urmează un meci foarte dificil, în deplasare, cu Universitatea Craiova.